Що таке гiпергiдроз?

Що таке гiпергiдроз?

Регулюючись вегетативною нервовою системою, процес потовиділення з фізіологічної точки зору є нормальним природним процесом який відбувається рефлекторно, хочемо ми цього чи не хочемо. Але є випадки коли порушення роботи потових залоз спричиняє надмірну пітливість по всьому тілу або в певних його ділянках. Такий стан називається гіпергідрозом, тобто підвищеним потовиділенням (від латинських слів «гіпер» - надмірний, підвищений, і «гідро» - вода).

Нормальне потовиділення необхідно для теплорегуляції організму, проте у людей, які страждають гіпергідрозом, потіння перевищує потрібні тілу норми фізіологічної терморегуляції. Люди з гіпергідрозом можуть потіти навіть при холодній температурі або під час відпочинку, в стані спокою. Випадки надмірної пітливості можуть бути поодинокими, носити сезонний характер (переважно влітку) або спостерігатися хронічно, тобто постійно. По різним оцінкам в світі від гіпергідрозу стрaдaют близько 3% людeй. За міжнародною номенклатурою цьому захворюванню присвоєний код 780.8. У Швеції і Великобританії витрати на лікування гіпергідрозу покриває медична страховка. У більшості ж країн гіпергідроз не виділяють як окрему патологію.

Коли і як часто зустрічається гіпергідроз?

Перші ознаки гіпергідрозу виникають, як правило, в підлітковому віці - в період статевого дозрівання. У цих випадках гіпергідроз представляє собою певну конституційну особливість людини, нерідко є проявом підвищеної збудливості вегетативної нервової системи. Первинний локальний гіпергідроз може виникати в будь-якому віці (частіше - в 20-50 років) під дією цілого ряду факторів, що впливають на стан нервової системи і емоційний стан: хронічні стреси, гормональні перебудови (вагітність, пологи, клімакс) і т.д. Чоловіки і жінки страждають підвищеним потовиділенням однаково часто. У 30-50% пацієнтів ця проблема є у одного або обох батьків.

Класифікація гипергидрозу

1. Первинний гіпергідроз - не має виявленої причини, в його основі не лежить певне захворювання, тобто в цьому випадку надмірна пітливість не турбує людину на тлі повного здоров'я без видимих ​​причин. Посилене виділення поту при первинному гіпергідрозі може розвиватися у відповідь на психічне збудження, хвилювання, емоційне напруження. Іншими провокуючими факторами посилення потовиділення є м'язова робота, смакові стимули, підвищення зовнішньої температури, прийом гарячої їжі. Нервове напруження - лише один з безлічі стимулів, здатних провокувати надмірне потовиділення в осіб з первинним гіпергідрозом. Тільки сама думка про те, що піт може потенційно з'явитися в самий невідповідний момент, здатна викликати у такої людини виділення поту ще в більших кількостях. При даному типі гіпергідрозу все тіло потіє рідко, частіше зустрічається локальний гіпергідроз - пітливість долонь, стоп, пахв і обличчя.

2. Загальний гіпергідроз - тіло потіє практично рівномірно і не можна виділити якийсь певний ділянку. Загальний гіпергідроз спостерігається при впливі високої температури навколишнього середовища, фізичних і емоційних напругах, а також при ряді хвороб (туберкульоз, ревматизм, цукровий діабет, тиреотоксикоз та ін.), Ураженнях нервової системи.

Як проявляється гипергидроз?

1. Локальний гіпергідроз - посилене потовиділення відбувається на окремих ділянках тіла - обличчі, долонях, стопах, пахви. Більш ніж в 80% випадків первинний локальний гіпергідроз є долонним і підошовним, а в 30% випадків - пахвових.

2. Загальний гіпергідроз - тіло пітніє практично рівномірно і не можна виділити якийсь певний ділянку. Загальний гіпергідроз спостерігається при впливі високої температури навколишнього середовища, фізичних і емоційних напругах, а також при ряді хвороб (туберкульоз, ревматизм, цукровий діабет, тиреотоксикоз та ін.), Ураженнях нервової системи.

Чи є гіпергідроз захворюванням?

1. Фізіологічний (нормальний) гіпергідроз - не являється хворобою. Він є захисною реакцією організму, спрямованої на охолодження організму при високій температурі навколишнього середовища, інтенсивному фізичному навантаженні, вживанні великої кількості рідини, гарячої їжі та ін. Він може виникати рефлекторно при подразненні смакового аналізатора і нюхового нерва при вживанні гострих приправ (гірчиця, перець, хрін і ін.), а також при хвилюванні, переляку, почутті сорому.

2. Патологічний (вторинний) гіпергідроз - не являється хворобою. Це лише прояв, симптом іншого захворювання. Як тільки людина одужує, як правило, надлишкова пітливість зникає.

3. Патологічний (первинний) гіпергідроз (без виявленої причини, коли людина здорова) - є хворобою. Незважаючи на те, що первинний паталогічний гіпергідроз не представляє серйозної небезпеки для фізичного здоров'я, проте, сучасними лікарями він визнається як медична, а не косметологічна проблема. У США, наприклад, гіпергідроз включений в програму обов'язкового медичного страхування і його лікування покривається страховкою. У нашій країні лікуванням цього захворювання традиційно займаються дерматологи, косметологи і хірурги.

Причини гіпергідрозу

Причинами гіпергідрозу можуть бути уродженість або спадковість, проблеми з серцево-судинною системою, ожиріння, різні інфекції, порушення водно-сольового обміну, захворювання нервової та ендокринної систем, вживання деяких ліків. Щоб встановити точну причину надмірного потіння, потрібно пройти повне обстеження організму, тоді буде зрозуміло, яке лікування потрібно. Якщо гіпергідроз викликаний яким-небудь захворюванням, то необхідно лікувати це захворювання, а не гіпергідроз, що виникає вдруге, тобто причину, а не наслідок. При вираженому гіпергідроз консультація терапевта, невролога та ендокринолога є обов'язковою, тому що на підвищену пітливість організму може впливати цілий комплекс різних факторів. У кожному разі до цієї проблеми необхідно підходити індивідуально.

Соціальні та психологічні проблеми при гіпергідрозі

У сфері, яку ми називаємо соціальним, зовнішній вигляд - це візитна картка, яка демонструє найкращі якості людини. Як відомо, успіх будь-якого підприємства залежить від здатності не тільки швидко реагувати, але і контактувати. Недбалий вигляд співробітника, який страждає пітливістю, ставить під сумнів якість роботи всієї установи. Тому вологі від поту під пахвами ніяк не вписуються в регламент службового етикету і будь-який інший діяльності. Вигляд людини з пітними плямами під пахвами з перших хвилин на підсвідомому рівні впливає на інших людей і викликає негативні емоції, які можуть стати причинами відмови в спілкуванні, ділових переговорах, прийнятті на роботу, виникненні проблем в особистих стосунках і т.п., в результаті чого з'являються комплекси, недовірливість, невпевненість в собі, зниження самооцінки. Негативну думку оточуючих - це те, з чим може зіткнутися як підліток, так і доросла людина будь-якої статі, якщо піт стане його незмінним супутником. Іншими словами, гіпергідроз є «соціальною патологією» з огляду на очевидних естетичних чинників і впливу на суспільно-професійні відносини.

Люди, які страждають від підвищеного потовиділення, вельми обмежені у виборі кольорів одягу. Виступаючі плями поту на одязі в області пахв виключають світлі тони в гардеробі. Найчастіше їм доводиться надягати щільний одяг темних кольорів, щоб не було видно плям і розлучень від поту. Навіть якщо вони вирішуються на щось яскраве, їм завжди необхідно пам'ятати про те, що треба брати з собою ще щось, щоб накинути зверху. В іншому випадку вони змушені ходити з притиснутими до тіла руками. Крім того, піт не тільки залишає мокрі плями, а й при висиханні на одязі з'являються розводи і трудноотстіриваемие ділянки, причому прання не завжди здатна повернути речі колишню свіжість.

Таким чином, гіпергідроз сам по собі ніякої загрози для здоров'я не представляє, але є чинником, що знижує якість життя людини.

Як позбавитись симптомів гіпергідрозу максимально комфортно

Антиперспіранти Etiaxil тривалої дії є ефективними засобами для вирішення проблеми гіпергідрозу. 1 нанесення на ніч гарантує повний захист від поту і запаху на 3-5 днів! Користуватися Etiaxil досить 1 або 2 рази на тиждень або рідше за потребою. 1 флакона ємністю 12,5 мл вистачає на 4-6 місяців в залежності від ступеня вираженості потовиділення. Відчуйте, що означає жити з комфортом!

Please, enter a valid value