Методи боротьби з гіпергідрозом

Методи боротьби з гіпергідрозом

Незважаючи на природність процесів в організмі, потовиділення викликає певні естетичні протиріччя. Специфічний запах і вологі розводи на одязі в зоні пахвових западин в цивілізованому суспільстві не вітаються. Надмірне потовиділення або гіпергідроз приносить людині масу проблем в спілкуванні і повсякденному житті, змушуючи відмовлятись від контактів в особистій та діловій сферах. Піт може просочуватись крізь одяг, розпливаючись по ній мокрими плямами. З такою проблемою стає неможливим носити приталений одяг, особливо з синтетичної тканини, ти самим різко скорочується різноманітність гардероба. Спітнілі пахви з перших же хвилин можуть зіпсувати все враження про людину. Маючи контакти в особистому просторі щодня, люди особливо часто замислюються над тим, як позбутися від потіння пахв. Сам по собі гіпергідроз не завдає шкоди здоров'ю людини, але його вплив тягне за собою втрату багатьох можливостей спілкування і заважає нормальному рівню життя.

Вибір того чи іншого методу лікування гіпергідрозу залежить від попередньо проведеного діагностичного обстеження з метою виявлення чинників, що впливають на виникнення та перебіг гіпергідрозу, який сам по собі може бути тільки симптомом будь-якої самостійної хвороби (шкірні, ендокринні, нервові, інфекційні, серцево-судинні та інші захворювання). Раціональна терапія відповідного захворювання при вторинному гіпергідрозі в поєднанні з місцевим лікуванням, як правило, призводить до його вирішення або ослаблення.

Якщо ж ви здорові, а зайве потовиділення без видимих ​​причин доставляє вам незручності і дискомфорт не тільки в жарку пору року, але і тоді, коли на вулиці прохолодно, не варто впадати у відчай. Є багато методів, які допоможуть ефективно боротися з гіпергідрозом. Всі кошти для лікування підвищеної пітливості мають свої плюси, проте застосовувати їх слід ієрархічно - «важку артилерію» на кшталт симпатектомії або ботокса залишати на потім, застосовуючи спочатку більш легкі процедури.

Консервативний метод

Спеціализовані антиперспіранти та засоби від поту

Проблемою надмірного потовиділення та нейтралізації запаху займаються багато косметологічних та фармацевтичних компаній. Сьогодні для вирішення проблем неприємного запаху і поту існує маса різних засобів, найбільш ефективними серед яких є антиперспіранти та засоби від поту. Сучасний ринок наповнений звичайними косметичними антиперспірантами, проте по-справжньому лікувальний ефект роблять лише спеціалізовані (аптечні) алюмохлорідние антиперспіранти. Лікувальні (медичні) антиперспіранти або засоби від поту є інструментами лікування першої лінії. Це поверхневі засоби лікування, тому будь-який лікар порекомендує їх в першу чергу, ще до прийняття рішення про інший вид лікування. Такі антиперспіранти не мають протипоказань, окрім індивідуальної непереносимості будь-якого компонента препарату. Ці засоби від поту працюють за принципом суживания проток потових залоз за рахунок в'язкого дії хлориду алюмінію і появи нерозчинного осаду у каналу потових залоз, що перешкоджає виділенню поту - це основна їх відмінність від дезодорантів, які тільки усувають неприємний запах поту. Компоненти антиперспірантів, що містять квасці алюмінію, не проникають в клітини і не порушують роботу потових залоз, вважаються безпечними і ефективними, скорочуючи потовиділення до 80-90%.

При різній інтенсивності потовиділення існують засоби від поту з різною концентрацією хлориду алюмінію - від 10-15% до 20-40%. Також до складу багатьох сучасних антиперспірантів включені компоненти, які знижують активність бактерій, які викликають неприємний запах.

Антиперспіранти, що містять хлорид алюмінію, застосовують для боротьби з підвищеною пітливістю вже більше 80 років. Раніше у виробництві були так звані «бовтанки», що містять цю речовину. Зараз їх можна знайти тільки в європейських країнах. Звичайні косметичні антиперспіранти містять всього від 3 до 6% активної речовини, тоді як медичні - до 15-30%. Для тих, хто страждає аксілярним (пахвовим) гіпергідрозом, медичні антиперспіранти є незамінними.

Одним з найефективніших засобів контролю підвищеного потовиділення є антиперспірант тривалої дії Etiaxil виробництва Данії на основі хлориду алюмінію. Унікальна формула Etiaxil забезпечує тривалий захист від поту і запаху. 1 нанесення на ніч гарантує захист 3-5 днів. Користуватися засобом Etiaxil досить 1 або 2 рази на тиждень. 1 флакона ємністю 12,5 мл вистачає на 4-6 місяців. Застосовується Etiaxil тільки на ніч на суху неподразену шкіру. Супровід основних щоденних гігієнічних процедур використанням засобів від поту та запаху Etiaxil додасть відчуття впевненості в собі і не дозволить мокрим пахвам зіпсувати вам настрій на весь день.

Ін'єкційний метод

Ботокс та Диспорт

Отримати жадану сухість під пахвами можна за допомогою препаратів Ботокс і Диспорт. В даному випадку активною речовиною виступає отрута паралітичної дії ботулотоксин, розведений до мізерно малих доз. Ці дози є достатніми, щоб настав локальний фармакологічний ефект, але вони занадто малі, щоб надати токсичний ефект на організм в цілому. Як і будь-який отрута такої категорії, він впливає на нервові і м'язові волокна, блокуючи їх, і тимчасово паралізує потові залози. Дані препарати пригнічують виділення спеціальної речовини - ацетилхоліну, який передає команди з нерва на потових залоз. Не отримуючи сигналів від нервової системи потові залози в області дії ботулотоксину припиняють виділяти піт. Процедура проводиться амбулаторно і займає не більше однієї години. Ефект досягається на термін 4-8 місяців, а потім дорогі ін'єкції (від 500 до 1000 доларів) потрібно повторювати. Метод має певний мінус ще й в тому, що з часом ін'єкції знижують свою ефективність - організм може виробити антитіла до токсину і він перестане діяти. Через 3-4 курси ін'єкцій потрібно шукати щось кардинально нове.

Хірургічні методи

Подібні інвазивні процедури є доволі радикальними та можуть викликати побічні ефекти (рубці, дисбаланс потовиділення) і, як правило, розглядаються як останній варіант. Перш ніж вибрати будь-яку з цих процедур, слід проконсультуватися зі своїм лікарем або іншим медичним фахівцем. При всіх видах локальних хірургічних операцій ефект зменшення потовиділення обумовлений двома чинниками: перший - розриваються нервові закінчення, що регулюють функцію потових залоз, другий - руйнуються самі залози. Перший ефект - тимчасовий, через кілька місяців або років за рахунок регенерації нервів їх зв'язок з потовими залозами відновлюється та тим самим відновлюється потовиділення. У ті ж терміни відновлюється і чутливість в зоні операції. Ефект зменшення потовиділення, досягнутий за рахунок руйнування потових залоз зберігається на все життя. Але пітливість не зникає повністю, оскільки зруйнувати все потові залози при операції неможливо.

1. Висічення шкіри в пахвовій западині

Представляє собою видалення ділянки шкіри разом з потовими залозами. Це досить травматична операція, що характеризується тривалим реабілітаційним періодом і вираженими рубцевими змінами. Найчастіше застосовується при наявності супутнього рецидивуючого гидраденита. Може спричинити за собою обмеження рухів в плечовому суглобі.

2. Кюретаж

Являє собою видалення потових залоз і нервових закінчень, що підходять до них «зсередини», тобто з «зворотного» боку шкіри. Через невеликий розріз шкіри під неї вводиться інструмент і механічно «вискоблюється» її внутрішня поверхня. При цьому оброблювана ділянка шкіри повністю відділяється від підшкірно-жирової клітковини. Кюретаж пахв переслідує дві основні мети - руйнування нервових закінчень на рівні підшкірної клітковини і ліквідацію потових залоз. Порушення їх взаємодії сприяє скороченню обсягів виділень поту, при цьому кількість залоз, які б виробляли піт, теж істотно скорочується. Після кюретажа ймовірність повного позбавлення пробем з підвищенним потовиділенням дуже висока, але є ймовірність подальшого проростання нервів із з'єднанням з потовими залозами і рецидиву гіпергідрозу.

3. Ліпосакція:

Ліпосакція пахвовій зони є досить травматичною процедурою - під пахвами видаляється вся підшкірно-жирова клітковина з супутнім руйнуванням в ній симпатичних нервів, що сприяє руйнуванню нервових вузлів які підходять до потових залоз та відповідно - скороченню потовиділення. Ефективність цього методу досягає 80%. Класична ліпосакція - досить серйозна операція, що проводиться в стаціонарі і вимагає підготовчого і реабілітаційного періодів. Крім того, ліпосакція пахвових западин не може проводитися у великих обсягах за одну процедуру.

4. Симпатектомія

Травматичним і болючим (в порівнянні з іншими) методом позбавлення сильного потовиділення є симпатектомія, яка може бути оборотною і безповоротною. У першому випадку нерв, що відповідає за потовиділення в потрібній області, кліпіруются (пережимається), і кліпсу завжди можна зняти. У другому ж випадку нерв просто присікається. В результаті відбувається блокування нервових імпульсів до потових залоз. Ефект від проведеної симпатектомії може зберігатися все життя. Рецидиви виникають не більше ніж у 5% пацієнтів. Однак приблизно у половини пацієнтів виникає компенсаторний гіпергідроз інших локалізацій (тулуба, пахових складок) різного ступеня вираженості.

5. Лазерний ліполіз:

Принцип даного методу такий: через невеликий розріз (або прокол) під шкіру вводиться світловод і за допомогою лазерного випромінювання «припікаються» підшкірно-жирова клітковина і потові залози. Процедура малотравматична, може проводитися під місцевим знеболенням, реабілітаційний період нетривалий і зазвичай протікає без ускладнень. Так як лазер «припікає» і кровоносні судини - ймовірність виникнення гематом зменшується. Оскільки термічному впливу піддається і колаген, що входить до складу шкіри, «побічною» дією є і деяка «підтяжка» шкіри пахвових западин. Але по ефективності лікування гіпергідрозу таким методом суттєво поступається традиційному кюретажу. За одну процедуру зруйнувати більшість потових залоз неможливо, велика ймовірність опіків шкіри (адже потові залози знаходяться всередині шкіри), тому, як правило, потрібні повторні операції.

Медикаментозний метод

Спеціальних лікарських препаратів від надмірного потовиділення не існує, тому в якості медикаментозної терапії гіпергідрозу використовуються седативні фітопрепарати (валеріана, пустирник, півонія, персен і ін.) або транквілізатори. Седативні ліки рослинного походження мають заспокійливу дію і застосовуються в легких випадках, коли гіпергідроз не доставляє людині особливих незручностей. Але пацієнтам чутливим, схильним до сильним емоційних сплесків, вони не дуже допоможуть. Тоді лікарі виписують більше сильнодіючі препарати. Призначення медикаментів цієї групи доцільно, якщо емоції занадто виражені та є причиною підвищеної пітливості, або сам гіпергідроз стає джерелом психологічних проблем. Знижуючи збудливість нервової системи, вони допомагають справлятися з щоденним стресом як фактором виникнення гіпергідрозу. Лікарські засоби, які називають антихолінергічними препаратами (наприклад, пропантелін, глікопірролат, атропін, клонопін, прозак та ін.) запобігають стимуляції потових залоз в організмі. Однак використання даних препаратів може вплинути на стимулювання інших важливих структур в організмі, викликаючи побічні ефекти, такі як сухість у роті, сонливість, запори, тахікардія, порушення зору та інші симптоми. Таким чином, для лікування гіпергідрозу не рекомендується тривалий час використовувати такі препарати. Термін лікування зазвичай становить 2-4 тижні. Підбір правильного препарату і його дозування повинен здійснювати лікар.

Психотерапевтичний метод

Психотерапія допомагає при підвищеному потовиділенні що виникає при стресі або при психологічній напрузі. Даний метод не здатний вирішити проблему гіпергідрозу як таку, але допомагає змінити ставлення до неї, зняти виражені психологічні проблеми, підвищити стійкість до стресів і поліпшити психоемоційний фон. Хвилювання завжди призводить до підвищеного виділення поту. Якщо людина з гіпергідрозом відчуває постійне хвилювання, то скоротити кількість поту, що виділяється йому не вдасться до тих пір, поки він не перестане турбуватися з приводу чи без приводу. В даному випадку необхідно застосовувати різні методи психологічного розвантаження, навчитися перемикати свою увагу на щось приємне, регулярно займатися фізкультурою. Консультація досвідченого психотерапевта допомагає розірвати замкнене коло, яке створюється у хворого: підвищене потовиділення викликає страх спілкування з людьми - страх викликає посилення потовиділення - посилення потовиділення посилює стрес. Досить часто для лікування застосовується гіпноз.

Фізіотерапевтичний метод

Серед фізіотерапевтичних методів лікування підвищеного потовиділення можна відзначити іонофорез. Суть даного технічного методу полягає в застосуванні струму низької напруги, створюваного за допомогою електричного генератора з постійним низьким напругою, на долоні або ступні, занурені в електролітичний розчин. Струм закриває на деякий час канали потових залоз. Лікування повинно повторюватися регулярно, спочатку до кількох разів на тиждень тривалістю 20-30 хвилин. Цей метод можна спробувати, коли засоби від пітливості не забезпечують очікуваного ефекту. Результати при іонофорезі можуть бути самим різними - пацієнти, у яких спостерігається незначний або помірний гіпергідроз, бувають задоволені цим лікуванням, в той час як інші вважають його неефективним і відносно дорогим, а також він займає багато часу. Крім того, таке лікування важко застосувати при пахвовому гіпергідрозі (навіть якщо існують спеціальні електроди) і його неможливо застосувати при торсовому або обширному гіпергідрозі.

Рефлексотерапевтичний метод

Методи рефлексотерапії (голковколювання, акупресура, термопунктура та ін.) вже давно намагаються застосувати для лікування гіпергідрозу. Існують офіційно розроблені методики застосування процедур при даному захворюванні, проте жодна з них не нзабезпечує довгострокового ефекту. В основі методів рефлексотерапії лежать знання людей про те, що на поверхні людського тіла знаходиться величезна кількість біологічно активних точок і якщо правильно на них впливати, то можна мобілізувати захисні сили організму на боротьбу з різними захворюваннями. Стимулювання цих точок здатне посилити діяльність залоз внутрішньої секреції, поліпшити кровообіг, а відповідно, і харчування органів та тканин. Вплив на них надає сил, підвищує настрій, підсилює приплив енергії.

Народні методи

Для запобігання надмірного потовиділення можна використовувати засоби народної медицини - ванночки з відварів дуба, м'яти, ромашки, череди та інших трав, мазі з трав, всілякі настої. Народні способи відрізняються натуральністю та економічністю, але приготування їх, як правило, вимагає чимало часу, а сам курс лікування буде продовжуватись місяцями.

Please, enter a valid value